برو بالا
سرویس مدارس

مقدمه
از سال 1387 شمسی طرحی با عنوان ساماندهی سرویس مدارس با همکاری وزارت آموزش و پرورش در دستور کار سازمان تاکسیرانی قرار گرفت که از جمله مهم‌ترین اهداف آن سر و سامان بخشی به خدمات ارایه شده توسط خودروهایی بود که در طول سال تحصیلی، حمل و نقل دانش‌آموزان مدارس را در شهر به عهده دارند. عملکرد موفق مجموعه شرکت‌های خصوصی تاکسیرانی در سال 1389 تحت نظارت سازمان تاکسیرانی شهر تهران بار دیگر نگاه‌ها را به سمت قابلیت‌های بالقوه این مجموعه در مدیریت موثر این عملیات معطوف نمود تا با پیگیری‌ها و بازخوردهای مثبتی که از اولیاء دانش‌آموزان و مدیران و متولیان مدارس دریافت گردید، سازمان تاکسیرانی عزم خود را برای برنامه‌ریزی و ارایه خدمات مناسب‌تر در سال تحصیلی جاری بیش از پیش جزم نماید.

سرویس مدارس

با توجه به اینکه هم‌اکنون در شهر تهران 5170 مدرسه دولتی و غیرانتفاعی به همراه 1,106,361 دانش‌آموز وجود دارد و از آنجا که استفاده از فناوريهای نوین در سازمان بيش از پيش احساس ميشود، با ورود به عصر فناوری اطلاعات و گسترش کاربرد تجهیزات الکترونیکی، طرح سرویس مدارس می تواند سهم بسزایی را در توسعه تاکسیرانی شهر تهران داشته باشد؛ چراکه با بهبود فرآیندهای سرویس مدارس، تأثیر بسیاری بر تسهيل و تسريع فرآيندهاي كاري سازمان داشته است؛ به همین منظور طرح حاضر یک ایده کلان را که در سایر کشورهای پیشرو در زمینه ارایه خدمات حمل و نقلی اختصاصی و مرقوم به صرفه به اجرا در می‌آید، در زمینه ساماندهی سرویس مدارس تهران به کار گرفته و زیرساخت‌های مورد نیاز آن را معرفی کرده است.

سرویس مدارس

طرح ویژه سرویس مدارس
برای استفاده از طرح سرویس مدارس در سایت تاکسی پول ، پیمانکاران ابتدا با ایجاد کد کاربری مورد نظر در سایت عضو شده و پس از ورود، می توانند اطلاعات مربوط به شرکت و رانندگان را وارد نموده و موقعیت رانندگان را با توجه به مناطق تعیین شده در نقشه سایت(نقشه GIS) تعیین کنند. خانواده‌ها و همچنین معلمان نیز با عضو شدن در سایت مربوط به طرح سرویس مدارس، می توانند اطلاعات خود را جهت گرفتن تاکسی وارد کنند.

سرویس مدارس

طرح سرویس مدارس با توجه به حجم بالای دانش آموزان، به جهت برقراری تعامل بیشتر بین سازمان تاکسیرانی، پیمانکاران، رانندگان و همچنین شهروندان مطرح شده است. اطلاعاتی را که پیمانکاران و شرکت های تاکسیرانی در سایت وارد می کنند، عبارتند از:

و همچنین اطلاعاتی که اولیاء دانش آموزان و مدارس بایستی در سایت وارد کنند، شامل موارد زیر است:

اطلاعات دیگری نیز شامل مشخصات شخصی افراد در سایت وارد می شود.
سرویس مدارس

این طرح برای پیمانکاران این امکان را فراهم می کند تا با ثبت اطلاعات رانندگان خود در سایت به صورت اینترنتی، وضعیت رانندگان خود را مشخص کرده و سطح تقاضا را در مناطق مختلف تهران مورد بررسی قرار دهند. از طرفی این امکان برای مدارس و خانواده ها فراهم است که به راحتی با عضو شدن در سایت و ثبت اطلاعات مربوطه، درخواست خود را ثبت نموده، و از خدمات سایت بهره برند.

سرویس مدارس

مزایای طرح ویژه سرویس مدارس
از جمله مزایای این سرویس برای مدارس و همچنین خانواده ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

همچنین با استفاده از این سیستم می توان مطلوبیت های سازمان و شرکت های تاکسیرانی را بالا برده و مزایایی از قبیل موارد زیر را ایجاد نمود:

تاکسی پول - سرویس اشتراکی تاکسی